Rég nem látott pénz és fejlesztések a természetjárásban
Mintegy ötmilliárd forintnyi összeg áramlott a hazai természetjárásba az elmúlt években, és ez még csak a kezdet, ugyanis a következő időszakban számos túraútvonal és turistaház fog kiépülni és megújulni. Győri Tamás Józsefet, a Magyar Természetjáró Szövetség igazgatóját, az eddigi eredményekről és a tervekről kérdezte a Turista magazin.
Mondana konkrétumokat is, hogy milyen fejlesztések és beruházások valósultak meg az elmúlt időszakban?
Most elkezdhetném sorolni, hogy például az Országos Kékkör megújítása kapcsán mennyi mindent csináltunk, de ennél sokkal fontosabb, hogy mögé rakunk egy rendszert. Létrehoztunk egy térinformatikai rendszert, egy folyamatosan bővülő egységes adatbázist a turistautakról, amire korábban nem volt példa. Ennek – azonfelül, hogy bárki megtervezheti vele az igényeinek megfelelő útvonalat – még abban van óriási jelentősége, hogy végre van egy egységes és hiteles nyilvántartás, amely alapján például azt is ki lehet számolni, hogy mennyibe kerül ezeknek a fenntartása. A mi térinformatikai rendszerünknek az átlátható nyilvántartás az egyik kevésbé látványos, de korszakalkotó eredménye.
A fenti tapasztalatok alapján létrehoztunk egy rangerhálózatot a nyomvonalak fenntartására. Eddig is voltak lelkes önkéntesek, akik gondoztak és karbantartottak bizonyos turistautakat, amire ezután is nagy szükség lesz, de most végre mögé tudtunk rakni egy olyan támogatást, amely egyrészt össze tudja fogni a civilek munkáját, másrészt megállapodtunk az erdőgazdaságokkal is, így profi erdészek gondoskodnak arról, hogy például egy turistaútra dőlt fát mielőbb eltüntessenek. Létrehoztuk a táblázás és a jelzésfestések sztenderdjét, így a jövőben egységes formában és minőségben kapnak tájékoztatást és eligazítást a természetjárók, amiből azért már jól látszik, hogy egy komoly, országos szervezet és egységes program van az egész mögött.
Mindemellett létrehozunk egy szolgáltatóhálózatot is, amelynek keretei között például összegyűjtjük a túraútvonalak közelében lévő szállásokat, boltokat, látnivalókat, programokat, így a túratervezés egy egészen új formája jöhet létre. Mindezeket egy uniós projekt segítségével tudtuk megvalósítani, és remélem, hogy amit most csináltuk, illetve amit fogunk tenni a következő időszakban, az a következő száz évnek szól majd.
Hasonló cikkek
Szabadidősport - a közelmúltban nőtt a hazai túrázók száma
A múlt és a jelen sportcsillagai búcsúztatták a Népstadiont
Oktatás - tornacsarnokok újultak meg
Szívbetegek rehabilitációját segítő tanösvényt adtak át
Futókör és új sportpályák is lesznek a megújuló Városligetben
3 hozzászólás
jól hangzik...vacak 5 milliárdból ezeket csak elkezdeni lehet...
egy központi információs oldal sajnos minden sportágból hiányzik...triatlon.hu is egy kalap kaki, mire megtudod verseny van már rég lejárt a kedvezményes időszak...ha egyáltalán beírják, és ha egyáltalán mellérakják az infót hova is kell kattintanod...kerékpárból szintén...futás-ultrafutás selbe...
apropó selbe...miért kell egy projektnek mindjárt külföldi nevet adni? :-)
rangerhálózat...
TTR az új rendszer neve a leírtak alapján. Eddig csak Androidra készült a TTRmAPP? Várom a sima webes megjelenését.
turistautak.hu-t felkarolhatnák, ott is van egy csómó adat és bejárt útvonal, nemcsak a kék, itt meg a reform rendszer, a kettő együtt lenne a tuti.
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
meglepő, de vannak még értelmes dolgok :)