Motiváció Kouros módra - avagy hogy fussunk hat nap alatt 1000kilométert
- cimkék:
- ultrafutás,
- motiváció,
- pszichológia,
- Yiannis Kouros,
- 24órás futás,
- 6 napos futás,
- futás
Mi kell ahhoz, hogy valaki végigcsináljon egy hatnapos versenyt, pusztán két és fél óra alvással, és ezer kilométernél többet teljesítsen ? Minden idők legnagyobb ultrafutója, a görög/ausztrál Yiannis Kouros szerint a válasz: motiváció. Kouros szerint a maratonnál hosszabb futások esetében a siker titka nem az edzésben, az étrendben, a genetikában vagy a futóstílusban keresendő, hanem a futó fejében.
„Mint egy fa, amely ágakat és gyökereket növesztve válik egyre erősebbé, a futónak is újabb és újabb inspirációt kell találnia” – vélekedik a 154 világrekord tulajdonosa. Kouros tartja többek közt a 12, 24, 48órás 6 és 11 napos, valamint a 100 és 1000mérföldes futás világrekordját. A 48 órás csúcsát, úgy futotta, hogy valójában a 72órás versenyszámban indult és azt is 60mérfölddel megnyerte. Nem sokkal azelőtt állította fel a 6 napos futás csúcsát, 49 évesen 1,036kilométert teljesített. Akkoriban úgy nyilatkozott, lehetségesnek tartja, hogy az 1200kilométert is elérje.
Szeret énekelni, verseket- dalokat írni, festeni és rajong az irodalomért, ezekből merít inspirációt a versenyekhez. Kouros sikeres zenész és költő, a melbourne-i La Trobe Egyetemen zenét és modern görög irodalmat hallgatott, miután 1990-ben Ausztráliába emigrált. Amikor először költözött Ausztráliába, annyira elfoglalták a tanulmányai és az, hogy megtanulja a nyelvet valamint felépítse a családja számára a házukat, hogy csupán fél-egy órát aludt naponta. Rendszeresen alkot, versei és dalai is jelentek már meg, a festésre - nagy sajnálatára - kevés ideje jut.
Kouros 1956.február 13-án született a görögországi Tripoliban. Elmondása szerint az erejét részben az ácsként keményen doglozó édesapjától és szintén határozott jellemű édesanyjától kapta, de gyermekkorában sok időt töltött a nagyszüleivel is és nagyapjának szigorú nevelése kitörölhetetlen nyomot hagyott benne. 16 éves korában kezdett futni, bár atlétika pályafutását előbb magasugróként kezdte. Politikai okok miatt, valamint az ultrafutás kormányzati támogatásának hiánya miatt döntött úgy, hogy Ausztráliába emigrál, ahol a helyi görög közösség tárt karokkal fogadta.
Ami a felkészülését illeti, nem éppen ilyet képzelnénk egy ultrafutótól és Kouros sem javasolja másoknak, hogy így készüljenek maratonnál hosszabb távokra. A minőségi edzésmunka javarészét igyekszik futópályán végezni, de sose fut többet edzésenként 12kilométernél, azt is jellemzően 6x2km, 2x6km vagy 3x4km felosztásban futja. Néha, a nagyon forró nyári napokon előfordul, hogy összesen 6km-t fut. Nem végez erőedzést és gyakorlatilag a versenyeit használja hosszú futásként. Nagyon hosszú futásként.
Kouros szerint a versenyek közben az elme és a test elválik egymástól, bár az agy továbbra is parancsokat küld a testnek. „A fájdalom valós, de az elme átsegít rajta. A tájból, zenéből és a művészetből merítek inspirációt.” A legendás ultrás azt mondja, a teste beszél hozzá, „állj meg”, „adj enni” , „vigyél orvoshoz”.
„Az életben is vannak hullámvölgyek (és csúcsok), ugyanez igaz az ultraversenyeken is. Erre a hullámvasútra van szükségem, hogy visszatekintsek a gyermekoromra, az emlékeimre és a múlt tapasztalataira. „ Kouros-t ezek, elsősorban a fájdalmas élmények motiválják, a nehézségekből meríti az erőt, a szenvedélyt és az inspirációt. Mivel az életünk során folyamatosan gyűjtjük ezeket a tapasztalatokat, „minél idősebb valaki, annál alkalmasabb az ultrafutásra, mert a mentális érettség sokkal fontosabb, mint a fizikai felkészültség”. A görög irodalomból vett példán próbálja elmagyarázni, hogy Apollo mentális, művészi és spirituális tulajdonságai és Dionüsszosz fizikai kvalitásai között keresi az egyensúlyt.
A spirituális megközelítés ellenére, Kouros nagyon is tiszta fejjel versenyez, hiszen rendkívül fontos, hogy figyeljen a frissítésre és egyeztessen a segítőivel. Olykor szól a kísérőinek, hogy egy-két órán át ne zavarják, ahogy ő fogalmaz „ha ott van mellettem valaki, hogy frissítsen az visszaránt a valóságba és ezt nem mindig szeretném”.
Elképesztő tulajdonságai közt az egyik az ahogyan a frissítést képes megoldani. Egy Sydney és Melbourne közti hatnapos versenyen folyamatosan követték a táplálkozását (Noakes a Lore of Running című könyvében részletesen írt is róla) , az első nap 15,000kalóriát pusztított el, a második napon 12,000-t és a harmadik napon is 7000-t. Egy másik alkalommal, a híres Pheidippides nyomában Athén-ból Spártába és vissza, mintegy 300mérföldes távon, a bevitt kalória felét görög édességekből fedezte, húsz percenként fogyasztva baklavát, friss pudingféléket és mézes süteményeket. Elmondása szerint nem fogyaszt sok zsírt, inkább szénhidrátból fedezi a szükségletet és versenyeken csak akkor veszít a súlyából ha akar, sőt, olykor inkább hízik. „De nem az étrend a titok. Persze el kell kerülni a frissítéssel kapcsolatos hibákat, de például ausztrál futók egy alkalommal feljegyezték és a következő évben leutánozták a frissítésem, mégis 28 órával megvertem őket.”
Harminc éves futópályafutása során Kouros szinte minden évben kihagyott három hónapot, jellemzően az augusztust és még kettőt a versenyeitől függően. Erre részben azért van szüksége, hogy az életének más területein is helytálljon: dolgozik a házán, zenél és alkot. Versenyek után igyekszik aktív pihenést alkalmazni, illetve használ hideg-vizes vagy jeges fürdőt. Azt állítja, a lábainak egy 48 órás verseny után egy nap is kell, hogy ismét visszanyerjék normál méretüket; egy hatnapos futás után - az olykor két cipőméretnyi változás - akár egy hétig is eltarthat.
Versenyei után leginkább depresszióhoz hasonlítható érzések lesznek úrrá rajta: „Csalódott vagyok, lehangolt, úgy érzem, nem teljesítettem jól. De ez hajt tovább előre.” Talán ezzel magyarázható Kouros azon képessége, hogy újra és újra képes feszíteni saját határait.
Hogy képet kapjunk ezekről a határokról: Kouros 303kilométeres rekordja 24 órán, 4:30-as kilométerátlagot jelentett, 3 órán belüli maratoni részidővel. A Cliff Young hatnaposon, melyet 2005 őszén Ausztráliában rendeztek, Kouros 4 világrekordot döntött meg, összesen 1035km-t teljesítve, 20évvel korábban felállított egyéni csúcsait túlszárnyalva.
Saját meglátása szerint ezt a fantasztikus képességét annak köszönheti, hogy mindig aktív és kreatív maradt és keresi(és meg is találja) a motivációt. Sikeres módszernek tűnik.
A nemmindennapi futóról készült film nemrégiben felkerült a netre angol felirattal.
Forrás: RW (a cikk még 2006-ban jelent meg)
Kép: futas.net, Facebook, yianniskouros.gr
Hasonló cikkek
Joe Fejes legyőzte Kourost az Across the Years 6 napos futáson
Zajlik az Across the Years hatnapos verseny az USA-ban - friss!
Ultrafutás - két világcsúcs és számos nemzeti rekord a 6 napos vége
Ultrafutás - 6 napos Florida UltraFest magyar résztvevőkkel - friss
8 hozzászólás
Talán már ő se tudja :) Elkezdtem összeszedni róla egy komolyabb cikket, de hosszú projekt lenne, mert szinte csak az eredményei konkrétak és egyértelműek.
Bozót a szenzációs főcímet nem értem azt hittem esetleg bringás mégiscsak...Utána látom,hogy 6 napra vonatkozik az 1000km,egy napra pedig 303km.Így már azért más,bár így is baromi sok,embertelen.
Nemrég láttam a Kónya Ákos 2006-os Badwater futásáról készült filmet. Elég régen fenn van a neten, biztosan látták már a témához jobban értők. http://www.youtube.com/watch?v=SyEuWGCq5pc. Nem tudjátok, hogy ő mit csinál mostanában? Régen olvastam már róla.
A 24h/303-as számok nem egészen így néznek ki (4:45-ös az átlagtempó, ami 3:20-as maratonnak megfelelő tempó), de így is elképesztő, amit csinál. Akár edzéssel, akár anélkül...
De ugye nagyon kevés olyan ultrás van, aki az első 3 órában ugyanazt a tempót futja, mint a 24.-ben :) gondolom arról van szó, hogy 3 órán belülivel kezdett és természetesen utána lassult.
((Ha jól tudom a magyar csúcs Bogár Janié 263 km körülivel és a 90-es évek elején futotta. És tudomásom szerint az utóbbi években a magyarok közül senki se járt még a közelében sem. Hihetetlen teljesítmény Bogár Janié is, de Kouroséra nem nagyon lehet szavakat találni))
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Kurosz edzéséről már annyi eltérő dolgot hallottam, hogy meg vagyok zavarodva :)
A videóján egyszer azt mondja, hogy esténként szokott futni pár órát. Aztán azt, hogy a nyolcvanas évekbeli világcsúcsait reggel pár óra, este pár óra futásból csinálta. Máskor azt mondta, sosem futott életében 30 kilométernél hosszabb edzést.
Noakes könyve szerint nem is szokott edzeni, csak két héttel a verseny előtt kezdi, és fut összesen 160 kilométert, az nem tiszta, hogy két hétig hetente, vagy két hét alatt.
Máshol az volt, hogy egy ultraverseny reggelén még 1000 méteres ismétléseket futott :)