Magyar ultrafutó és ultratriatlon eredmények gyűjteménye
Csűrös Róbert 2005 óta foglalkozik az ultratriatlon és ultrafutás területén született fontosabb magyar eredmények összegyűjtésével, listáin ma már több mint 900 ultratriatlonista és ultrafutó szerepel. Tavaly óta már a weben is olvashatóak az összegyűjtött adatok. Triatlonban a 3,8km – 180km – 42km feletti, míg futásban a 42 kilométernél hosszabb távokon elért magyar eredményeket böngészhetjük a www.ultrasport.atw.hu oldalon. Robit erről a gyűjtőmunkáról kérdeztem.
Emlékszel még, hogyan jött az ötlet, hogy kellene egy ilyen oldalt szerkeszteni?
- 2005-ben kitekertünk Neulangbach-ba egy dupla Ironman versenyre - egy barátom hatására, aki már teljesített ultra triatlon versenyt - Hámori Fajankót és a többi magyar versenyzőt buzdítani. Itt tetszett meg a dolog, és kíváncsi voltam az eddigi verseny eredményekre. Elkezdtem keresgélni, nem nagy sikerrel. A versenyzők nagy részét sikerült összeszedni, de az eredményeket……!
Aztán nem sokra rá Sipos Pisti, országunk talán első férfi ultra futója, csinált egy hevenyészett összesítést, ami kitett kb. két A4-es oldalt. Gondoltam, tegyük össze a két ultra sportot, és nekiláttam.
Egyedül csinálod vagy van segítséged?
- Egyedül csinálom. Előbb vagy pár évig az eredmények gyűjtése zajlott, aztán tavaly szerkesztettem meg a weboldalt. Azóta figyelmeztettek egy-két hibára, felhívták a figyelmet versenyekre, amit pótolnom kellett, de mondhatom, hogy teljesen egyedül csinálom.
Hogy fogtál neki, milyen forrásokat használtál illetve kiket kerestél meg?
- Ultratriatlonnál, a nemzetközi szövetség honlapján keresztül keresgéltem versenyeket és a triatlon topikban kaptam címeket. Tavaly hozott nekem Hámori Fajankó egy könyvet, amit egy német úriember írt, a kezdetektől, az 1985 Huntsville-i duplától kezdve benne van minden, hihetetlen jó kiadvány.
Ultramaratonnál Sipi eredeti listája volt az alap. Régi szegedi eredmények voltak rajta, néhány sárvári versenyeredmény és jó pár külföldi verseny vegyesen. Keresgéltem egyéni oldalakat és verseny oldalakat, végigböngésztem az eredmény listákat, kerestem a magyar résztvevőket. Lassan ment. Tavaly hívták fel a figyelmemet a német ultraversenyek oldalára, ami jelentősen megkönnyítette a gyűjtést. Tulajdonképp innentől lehet számítani az „adatbázisom” létrehozását.
Mennyire voltak segítőkészek az ultrafutással foglalkozó szervezetek?
- Igazából nem nagyon kerestem még Őket. Egyszer próbálkoztam a Bécs-Budapest Szupermarathon rendezőségénél, de azt mondták, hogy a régebbi versenyeikről nincs eredmény listájuk. Múlt hónapban találkoztam egy tatai futóval, aki ez ügyben talán tud segíteni egy kicsit, de ő sem rendelkezik az összes adattal.
Mi a tapasztalatod, mennyire jól dokumentáltak a magyar ultrafutó verseny eredmények?
Az elmúlt években sokat javultak, de általában csak az eredményeket közlik, esetleg még a korcsoportokat. Elég kevés információt lehet viszont a versenyzőkről megtudni, sokszor nehéz beazonosítani őket. Ráadásul sajnos azt tapasztalom, hogy egy idő múlva a szervezők honlapjáról el is tűnnek a korábbi eredménylisták.
Milyen problémákkal találkoztál az adatok feldolgozása során?
Nos, a korcsoportos eredmények terén például elég nagy a káosz. Versenyről versenyre mások a korcsoportok, gyakoriak köztük az átfedések. Én igyekszem a szokásos nemzetközi 18-34; 35-39; 40-44 korcsoportok szerint nyilvántartani az eredményeket. Ha azonban egy versenyszervező nem ezt a felosztást alkalmazza, és az eredménylistában nem közli a versenyzők születési évszámát sem, akkor nehezen tudom az én listámba beilleszthető korcsoportos helyezéseket meghatározni.
A másik érdekes probléma az állampolgárság. Az itthoni eredménylistákban ez az adat sokszor nem is szerepel. A versenyzők között viszont előfordulnak magyar hangzású névvel rendelkező külföldi állampolgárok, illetve egészen idegen hangzású névvel rendelkező magyar állampolgárok is. És persze vannak kettős állampolgárok, illetve olyan sportolók is, akik magyarnak vallják magukat. Nem egyszerű, de igyekszem itt is megtalálni a jó megoldást.
Minden ultraversenyről gyűjtöd az adatokat, ahol megfordulnak magyar versenyzők?
Nem. Azokra koncentrálok, amik pályán vagy országúton zajlanak, illetve a vegyes terepen rendezett versenyek közül azokra, amiknél az országút dominál a tereppel szemben. Az elején még fontolgattam, hogy a terep ultra versenyek adatait is gyűjtöm – hiszen a futás ezen része is igen tiszteletre méltó – de hamar rájöttem, hogy ez már tényleg meghaladná az erőmet.
Melyik a legrégebbi futás, amiről van adatod?
- Húúú jót kérdeztél! Mindenképp Sipos Pisti listáját kell megnéznem. A legrégebbi adatom 1983-ból való, Sipos Pisti budapesti 12 órás eredménye (125,2km). Aztán van adatom 1986-ból is, ez szintén az ő eredménye, egy 24 órás futás Kassán (174km). De például nemrég rátaláltam egy 1988-as versenyre is, amit Németországban, Elze-ben rendeztek, a mezőnyben három magyar indulóval.
Megemlítenél egy-két érdekes, kevésbé ismert ultrafutó eredményt?
- Talán a 7 napos Kalahári extrém sivatagi futás, ahol Kiss Géza futott 2009-ben, vagy, amin eléggé meglepődtem, a mongóliai 100 km-es, ahol Takács Eszter futott 2007-ben. És természetesen a New York-i 6 illetőleg 10 napos versenyek, ahol egy kb. másfél kilométeres körön futnak a résztvevők.
Vannak persze más érdekességek is, gondoljunk Frank Tibi futásaira, vagy Sipos Pisti ausztrál vagy amerikai futásaira, de ezekről még nem találtam eredmény listákat. Ezek is a pótlandók között vannak.
Van esetleg olyan adat, amire nagyon fáj a fogad, de nem sikerült beszerezni?
A Bécs-Budapest részletes eredményei 1990-től 2004-ig, és a 2007 évből például nagyon hiányoznak. A Békéscsaba-Arad versenyre vonatkozó adatokat is pontosítani kellene. Bogár Jani, Vozár Attila versenyeit is össze kéne szedni. A Spartathlon eredményeket is szeretném pontosítani, meg a New Yorki 6-10 napos versenyeket is. Szóval van még feladat bőven.
Milyen terveid vannak az oldallal?
Természetesen szeretném továbbfejleszteni. Jelenleg az oldal nagyon egyszerű, mondhatni „fapados”, mivel nem vagyok profi a weboldal szerkesztésben. De már tanulom!
Terveim között szerepel például, hogy különböző szempontok szerinti keresést teszek majd lehetővé az oldalon szereplő adatok között.
Ha valakinek van olyan ultrafutós eredménylistája, ami még nincs fent az oldaladon, elküldheti neked?
Szívesen venném! Az oldal címe www.ultrasport.atw.hu, az e-mail címem : csurr@freemail.hu.
Képek: saját fotók, http://www.ecct.co.za
Hasonló cikkek
2011-ben történt, második rész
Ultrafutás - magyar csapat a 24 órás Európa Bajnokságon + eredmények
Ultrafutás - célegyenesben a Spartathlon
3 hozzászólás
Robikám!
Ez rengeteg idődbe és verejtékedbe került! Nagy áldozat, főleg hogy emellett te is igencsak "aktív" vagy. ;-) Tényleg, mindannyian csak köszönni tudjuk! Remélem nemsokára hallom a bíztató "dudaszódat", ami egyértelműen a Te "imázsod".
Kedves Obor!
Minden tiszteletem! De......
Az az idő amit eddig a keresésre fordítottál, most ott áll neked üresen. Szerintem pont elég lenne, a terep ultra eredmények gyüjtésére. :))))
TT
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Obor köszönöm illetve köszönjük az értékes hiánypótló munkádat, sokszor szoktam nézegetni,böngészni az általad létrehozott listát és megpróbálom elképzelni egy-egy kimagasló eredmény mögött micsoda elképesztő munka lehet.Szóval csak így tovább:-)))az apró dudaszókat a versenyeken meg külön köszönjük :-)))))