Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Már 56 219 838 km-t sportoltatok
Utak, nem művek

sportahologia, sportaholisták

Galamb | 2016-05-01 19:01:19 | 7 hozzászólás

A viselkedési függőségek között új jelenségnek számít a testedzés-dependencia, amiről nemrégiben itthon is reprezentatív felmérés készült. Az addiktológia alapjai című szakkönyvsorozat szerkesztőjével a káros mértékű sportolásról, az edzésbe menekülésről, a monotonitás kereséséről és megküzdési kísérletekről beszélgettünk.

Magyar Narancs: Hogyan lehet közérthetően definiálni a testedzésfüggőséget?

 

Demetrovics Zsolt: Az a túlzott testedzés, ami problémákat okoz.  Ugyanúgy, mint a kémiai addikcióknál, például az alkoholizmusnál sem  csak a mennyiség alapján diagnosztizáljuk a függőséget, bár kétségtelen,  hogy egy bizonyos szint felett egyértelműbb az ártalmasság. A  dohányzásnál meg, ugye, bármilyen mennyiség káros. A testedzésfüggőség  azért speciális, mert egy bizonyos mennyiség nemhogy nem káros, hanem a  testi-lelki egészség egyik fő komponense. Hogy mennyi a sok, az  egyéntől függ, nemtől, életkortól, edzettségi szinttől, családi  körülményektől. Akinek öt gyereke van, és fél napot bármilyen edzéssel  tölt, ott biztos komoly problémák lesznek ebből.

A profi a munkán kívüli idejében regenerálódik. Egy  amatőrnek maga a sportolás kellene, hogy regeneráció legyen, mivel a  sport célja alapvetően a kikapcsolódás, közérzetjavítás. De ha valaki 8  órát munkára, 8 órát alvásra és a maradék 8 órát sportolásra, az azzal  kapcsolatos gondolkozásra szán, akkor ki fognak esni dolgok -  párkapcsolat, család, hobbi -, amik az egészséges életvitel részét  képezik. A függőség alapvető komponense, hogy valami más helyett  csinálom a dolgot, hogy elkerüljek egy olyan tevékenységgel való  foglalkozást, ami számomra problémát jelent. Ha valaki azért fut, hogy  kikapcsoljon a mindennapokból, és például ne azon kelljen gondolkoznia,  hogy miért nincs párja, miért van valakivel konfliktusa, akkor már nem  valamiért, hanem valami elől fut.

MN: Akár egy alkoholista?

DZS: Igen, de itt még inkább a mértéken van a hangsúly. Aki meg  tudja tenni, hogy futás közben kimossa magából a sok feszültséget, az  oké, mert amikor másnap bemegy melózni, akkor frissebb, erősebb lesz. A  sport ebben az esetben a testi-lelki rekreációt szolgálja, és akár a  probléma felszámolását is segítheti, hisz akad, aki sport közben jól át  tud gondolni mindent. Az alkoholnál sosem megoldás az ivás, ellenben a  futásnak lehet egy megoldást segítő funkciója.

MN: Hol fordul át a dolog egészséges mértékből függőségbe?

DZS: Aki kevésbé tudja oldani magában a feszültséget, más eszközt  keres. Alkoholt, játékot, drogot. A gondokat ezek a szerek és  viselkedések nem oldják meg, csak átmenetileg enyhíthetik a velük  kapcsolatos szorongást. Eltérítik az embert, kikapcsolják. Minden  addikció akkor ártalmas, amikor azt a módosult tudatállapotot csak azért  keresem túlzott mértékben, hogy ne legyek jelen a mindennapi  valóságban. Már nem az a jó, amikor csinálom, hanem az a rossz, amikor  nem csinálom. Ezek közt lehet a sport egy egészséges kiút: de ez is csak  akut stresszkezelés; nem problémamegoldás. És egy ponton túl már nem  arról szól a sport, hogy a stresszt levezesse, sőt, magától a sporttól  leszek stresszes. Azon jár az agyam, mikor tudok menni edzeni, nézem a  weboldalakat a sporteszközökről. A testedzés ebben az értelemben - az  egyéb addikciókhoz hasonlóan - hibás megküzdési kísérlet. Átmenetileg  enyhíthet a problémákon, ezért vonzóvá válik, és ismétlésre serkent,  hosszú távon azonban a problémák elmélyüléséhez vezet. Mindig az a  kérdés, hogy az adott viselkedés hozzáad a testi-lelki jólétünkhöz, vagy  elvesz belőle. Ezért nehéz megítélni a testedzésfüggőség mértékét. Nem  az a helyzet, hogy ha valaki szenvedélyesen el akar érni egy eredményt,  azt megbeszéli a feleségével, hozzárendel bizonyos időt, és az életét  amúgy rendben tartja. Ez az elkötelezett amatőr típusa, aki "odaszánja"  magát a sportjának, komolyan csinálja, fontos neki, mert ettől  teljesedik ki. A függőnek csak látszólag van egyéni célja, ám ettől  felborul az élete.

MN: Testképzavar is állhat a testedzésfüggőség hátterében?

DZS: Van elsődleges, önmagában álló és másodlagos, evészavarra  épülő testedzés-dependencia. Ilyenkor testsúlykontrollálás címén jelenik  meg az edzés, majd a dolog elszabadul. Ezek kölcsönösen tudják  erősíteni egymást. A testedzésfüggők közt is akad evészavaros, és  fordítva.

 

MN: Miként fest a testedzésfüggő "pályaíve"?

DZS: Elkezdenek sokasodni a gondok, amit fokozatosan a  sporttevékenységgel söpör a szőnyeg alá. A sport kiemelkedik, és  fontosabb lesz minden másnál. Lényeges faktor az idő és monotonitás. Ha  valami időigényes, akkor a függő gondolkozása szerint több időt lehet  vele eltölteni. És ő pont ezt akarja. A monotonitás is fontos lehet,  mert aki el akar szakadni a gondoktól, az általában hosszan tartó  tevékenységet keres. Megjelenik az obszesszív jelleg is: amikor az  illető nem sportolhat, fejben akkor is folyamatosan erre készül,  tervezgeti. A ciklikusság alapvető jellemző; gyakorlatilag nincs  nyugvópont, egy edzés vagy verseny után a kielégültség csak átmeneti, és  előjön a késztetés. És ez az igazi addiktív komponens: sosem lehet  hátradőlni, hogy "most jó". Amikor túllépsz a határon, az nem kellemes  dolog. Ez is az ismérve a függőségeknek - eljön a pillanat, amikor nem  az élvezetről van szó, a tevékenység elveszti az önmagáért való örömöt.

Ha valami megakadályozza a függőt a tréningben, akkor a szokásos  megvonásos tünetegyüttest lehet megfigyelni: irritált, ingerlékeny,  ideges lesz. Fontos a tolerancia is: hogy ne legyen megvonásérzet, egyre  nagyobb téteket kell tenni, nagyobb célok és még extrémebb-

 

DZS: A testedzésfüggőség azért is sajátos addikció, mert nem  stigmatizált, sőt, elfogadott, társadalmilag jutalmazott dologról  beszélünk. Ezért sem fordul orvoshoz az amatőr. Fel sem merül benne,  hogy ez betegség lenne. Régen pozitív addikciónak gondolták a  testedzésfüggőséget, mert rövid távon vannak jó hatásai, például  tekintélyt és elismerést lehet vele szerezni. De klinikai értelemben a  függőség betegség, s így végeredményben mindenképp negatív. A  testedzés-dependencia a munkafüggőséghez áll közel, az is "megbecsült"  dolog. A Nobel-díjas feláldoz dolgokat, mégis élvezi a munkálkodást,  eredményekre tör. A munkafüggő nem kap Nobel-díjat, holott ő is húsz  órát dolgozik. De azért vállal sok, akár unalmas, örömtelen munkát, mert  számára nem az az elsődleges cél, hogy eredménye legyen, hanem hogy ne  kelljen mással foglalkoznia. És nem nehéz megfogni, ki a problémás. Az,  akinek az életét rosszabbá teszi a testedzés: testi-lelki egészségében,  egzisztenciális vonatkozásokban, párkapcsolati, családi vagy  munkaviszonyaiban. A kérdőíves felmérések elég pontosan megmutatják az  addikció mértékét.

MN: Mennyire gyakori a testedzésfüggőség?

DZS: Országos reprezentatív mintán végzett kutatásunk szerint -  ilyet a Budapesti Corvinus Egyetem Viselkedéskutató Központjával  együttműködésben a világon mi csináltunk először normál felnőtt  populáción - 0,3-0,5 százalékunknak van ilyen típusú addikciója. Ha a  heti rendszeres edzést végzőkre vonatkoztatjuk ezt a számot, akkor  közöttük ez Magyarországon 2-3 százalék.

 Akinek sorban tönkremennek a  párkapcsolatai, mert az ápolásuk helyett több száz hosszt leúszik, azzal  baj van. Nem azt mondom, hogy ne adjunk fel időlegesen dolgokat egy  szép kihívás érdekében, de ez a célkitűzés úgy meg tud borulni, hogy  egészségtelen lesz. Kell, hogy legyen cél és szenvedély az ember  életében, de nem szabad, hogy ez az élet más fontos területeit rombolja.

 

------------ na én nem járok a nagyatádi kocsmába, nem tivornyázok a vivicittán, én makkegészséges vagyok

 

https://www.youtube.com/watch?v=y0sik4yZHY8

 

 

 

 

7 hozzászólás

Galamb 3187 napja
Galamb képe

azért néha egy kis csobbanás még nem okoz függőséget

monique 3168 napja
monique képe

Fura ez az elképzelés, ami a cikkben burkoltan megjelenik, hogy minden embernek egyformának kéne lennie, egyforma módon kéne élni az életet.

 

Jó a kép :)

Galamb 3167 napja
Galamb képe

Nem kép, hanem képek! Azt meg nem tudom, hogy az embereknek milyennek kell lenniük , egyformának-e vagy sem, de látod: Két fénykép két különböző állat. Az egyik barna a másik meg fehér. Az egyik a mézet szereti a másik meg a csontot. Tehát az állatoknak egyáltalán nem kell egyformának lenniük.Vannak például a tücskök és a hangyák.

https://www.youtube.com/watch?v=Eukde24XNEo

Ezért is jó állatnak lenni.

tomcsi 3166 napja
tomcsi képe

Életben többféle függőségen túlesik az ember...tenni kell érte amit szeretne,áldozni kell rá,úgy időt mint pénzt-energiát...ha a normál családi életbe nem egyeztethető bele, vagy a céllal van baj vagy a családdal :-)

Függünk egész életünkben, hol ettől hol attól...amint az ember közeleg a véghez :-), érdemes kicsit önző módon magára is figyelni, mit szeretne még elérni...valaki sorozatban sorozatot néz, valaki sorozatban részeg, valaki sorozatban sportol...ez a jobbik rossz :-)

 

monique 3166 napja
monique képe

Galamb: aham :D

tomcsival is egyetértek persze.

Galamb 3127 napja
Galamb képe

"Es macht mir Spaß, mich zu quälen"

Andrea Mayr ... Die 35-Jährige hat 2006,

2008, 2010, 2012 und 2014 jeweils

den WM-Titel im Berglauf gewonnen. .

 

Doppelbelastung

Mayr sieht sich aktuell mit dem Problem konfrontiert, dass Beruf und Sport

manchmal gar nicht unter einen Hut passen. 

- hát akkor mit szóljak én? legalább hatszoros túlterhelés:

meló, edzés, 3O kiló túlsúly, szétégetett pájsli, kutyák,

feleség!

London, Linz, Rio

Ein Umstieg auf die Marathon-Distanz kommt für die

Berglaufspezialistin aber nicht in Frage. Beim Linzer Halbmarathon im

Frühjahr, den sie in neuer, österreichischer Rekordzeit von 1:11:34 Stunden

bewältigte, hat sie Lunte gerochen und sich gedacht, dass auch das Olympialimit

über die Marathondistanz nicht so weit weg ist. Die Verlockung ist groß und

sie möchte "das Großereignis Olympische Spiele noch einmal erleben".

In London wurde sie in einer Zeit von 2:34.51 Stunden 54. Illusionen bezüglich

einer Topplatzierung macht sie sich neuerlich keine. "Mir ist völlig bewusst,

dass es mir nicht möglich ist, bei Olympia im Spitzenfeld mitzumischen".

Trainierend pendeln

Aktuell ist das Training stark von ihrer Arbeit abhängig. "Ich setzte mich um

6 Uhr in der Früh auf das Rad und fahre 22 Kilometer in die Arbeit,

am Abend fahre ich wieder zurück und dann gehe ich laufen".

So verbindet sie "das blöde Pendeln mit etwas Sinnvollem". Muss sie eine

25-Stunden-Schicht schieben, fährt sie über einen Umweg, ein paar Berge,

nach Hause, geht nach dem Frühstück schlafen und trainiert erst am

Abend wieder. Hat sie frei, trainiert sie zweimal täglich, in der Früh und am Abend.

"Ich zähle weder Kalorien, noch Vollkornkörner"

Wer glaubt, dass eine Topathletin wie Andrea Mayr bei der Nahrungsaufnahme

einem strengen Menüplan folgt, irrt. Sie lässt sich von den Regeln hipper

Ernährungslehre nicht verrückt machen: "Ich esse alles, worauf ich Gusto habe,

egal ob das Proteine oder Kohlenhydrate sind und ich verzichte auch nicht auf

Schokolade oder Kekse. Ich zähle weder die Kalorien, noch die Vollkornkörner".

Allerdings versucht sie, alles selbst zu kochen. Fertigprodukte kommen ihr nicht

auf den Tisch. Von Vorteil ist, dass sie nie ein Problem mit ihrem Körpergewicht hatte.

"Weder in die eine noch in die andere Richtung", wie sie betont.

100 Prozent

Dass Berglauf wesentlich anstrengender als Laufen in der Ebene wäre,

lässt Mayr nicht gelten. "Ich laufe im Flachen und am Berg 100 Prozent,

generell so schnell ich kann". Laktatwerte interessieren sie nicht, eine

Pulsuhr benötigt sie nicht. "Man merkt eh, ob man sich anstrengt oder

nicht. Ich bin gesund und muss nicht auf meinen Puls achten".

 

Andrea Mayr will nach London 2012 noch einmal zu Olympia und in Rio 2016 den Marathon bestreiten.

-ilyen genetikával és ennyi edzéssel persze, hogy nem számolja a

kalóriákat. De az, hogy saját magának főz, nyilván szó szerint szem előtt

tartja a kalóriákat.

De az, hogy nem érdekli se a pulzus se a laktát szint, az már derék

dolog!

-ha 3O kilivel nehezebb lenne és megfelelne még

egy-két feltételnek, jelentkezhetne az Animal Akadémiára!!!

Galamb 3127 napja
Galamb képe

Ha lenne egy nagyobb tó is a lakóhelye és a munkahelye között, akkor úszhatna is oda-vissza, és akkor

triatlon királynő lehetne.

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
2018-04 hó (1 bejegyzés)
2017-12 hó (1 bejegyzés)
2017-06 hó (1 bejegyzés)
2017-05 hó (1 bejegyzés)
2016-10 hó (9 bejegyzés)
2016-09 hó (3 bejegyzés)
2016-08 hó (8 bejegyzés)
2016-07 hó (6 bejegyzés)
2016-06 hó (9 bejegyzés)
2016-05 hó (8 bejegyzés)
2016-04 hó (5 bejegyzés)
2016-03 hó (6 bejegyzés)